Amacımız

Dünyada giderek nüfus artmakta, petrol ve urunlerı kullanımı çoğalmakta, dünyamız ısınmakta, havadaki Co2 oranı hızla artmakta ve artan petrol ürünü atik bağımlı sağlık sorunları çoğalmaktadırdir.

İnsanlar çoğu isini makineler ile yapmakta, az ve pasif  hareket etmekte, sismanlamakta, yine sağlık sorunları artmakta ve mutlu olamamaktadır.

Bisiklet dünyada insan enerjisi ile çalışan en etkin taşıma aracıdır. Bugun artan ve artacak petrol fiyatları ile üzerindekilerle 100 kg lik bir insanı BIN kg lik bir araba ile şehir içinde taşımak mantikli bir ulaşım olmaktan cikmistir.

Bisikletin en büyük engeli:

  1. büyük lastikleri (70 cm), kaba gövdesi ile ofise, arabanın içine sığamaması ve
  2. kaba şekli ile bir bina içine alınmaması,
  3. yurur iken, bina içinde yanınızde taşınamaması ve
  4. disarida kolay calınma riskidir.

Bu fikirlerle 1970 lerdan sonra ufak lastikli katlanır bisikletler bulunmus, en büyük sorunlar yokuş cikamama, hizin dusuklugu, elde taşıyamama, ustunun ortulememesi iken. Son iki yilda sadece Bike Friday 40 cm lik yüksek basınçli lastik, yaris bisikleti ekipmanı, kisiye ozel dizayn kullanarak, yokuş yukari 10km. Ortalama 20-30km, yokuş aşağı 40-50 km hiz yapabilen,  tüm arzuları dolduran 9-12 kg lik el yapimi, kisiye ozel bisikletler yapmistir.

Ortalama şehir trafiğinde- Ankarada bir araba saatte 30 km yapabilirken Bike Friday TIKIT 15 km yapabilmekte uzun mesafeler için metro, otobus, taksi içine veya bagajina girebilmekte ve park sorunu bulunmamaktadır.

Amacimiz arabanı şehirde park et, sırt çantanı ve TIKIT ini al, tüm günü aktif şekilde geçir, toplu taşıma araclarında bisikletin ile yararlan, yanından bisikleti ayırma, petrolu az kullan, daha yaşanır dünya ve ulken için elinden geleni yaptir.

Tibbi çalışmalar bisiklet süren ve orta seviye spor yapan insanların beyin ve kanında ki dopamin-mutluluk hormonu seviyesinin daha yüksek oldugünü bulmuslardır. Bisiklet kalp krizi riski artisi yapan gobek cevresinin genisligini dusurmektedir. Ozellikle yokuş cikmak ve performans bisiklet surumu gövde, boyun,  ve kol kaslarınızin nasil kullanırsanız kullanın her zaman tüm ayak, bacak bel kaslarınızin çalışmasini sağlar. Performans sürüş anaerobik seker yakimi ile zayıflama, sakin sürüş aerobik seker  yakimi ile vucutta enerji tuketimi ve kas yapimi sağlar. Tikit bisikletinizi metro'ya, otobuse binerken, ofisinize gotururken katli surmek veya elinizde taşımak gövde ve kol kaslarınızi guclendirir.    

Hali hazırda Turkiye'nin % 85 petrol ihtiyaci ithalat ile karşılanmaktadır. dünya petrol  kaynaklarının 2050 yılında bitecegi düşünülmektedir.

Ülkemizde bisiklet yolları hemen yoktur, sürüş kuralları kaldırıma yakın veya üzerinde seyret, mümkün ise önündeki trafik sana doğru gelsin-karşıdan gelen trafiğe göre seyret, yanından gectigin araba kapısını açabilir dikkat et, hızlı gitme, T ve + cadde bilesimlerinde gerekirse dur, cadde içlerine gir sonra ana caddeye cik, omuzunu operek arkanı gör, koruyucu eldiven, sapka, dizlik kullandır.

Urban Transportation- Şehir ici ulaşım cocuklarımıza okul çağları içinde öğretmemiz gereken bir bilgi alanı olmustur. Her insan çalışma günün yaklaşık %5-20 zamanını ulaşımda geçirmektedir. Bulunan en onemli egitim cocuklukta ittirmeli skooter kullanma, Denge, trafik  öğretimi sonraki bisiklet öğretimini kolaylaştırmaktadır.

Biz teknik kisim içinde ufak bir bisiklet kullanma el kitabı ve notları sunacağız. Ozellikle buzda kisin ve yagmurda kaymadan bisiklet kullanma bazı teknik bilgiler gerektirmektedir.

Bisiklet sessiz (motor gürültüsü ve kokusu olmuyan) sosyal cihazlardır, yolda insanlar ile konuşur, yolunuzdaki ciceklerin kokusunu alir, etrafınızın farkinda olur, Tikit ile petrol kokusu hissettiniz zaman metroya, otobuse, taksiye ulaşım olarak gecebilir, trafik tikanınca tretuvardan devam edebilir, girilmez olan tek yon trafiğe yaya gibi girebilirsiniz. Yaya sizi trafikte tehdit unsuru olarak algilamaz.

Bisiklet insana trafiği ve dünya yi 3-boyutlu düşünmeyi de öğretmektedir. Hangi yol kısımının yokuş, hangisinin düz, engebeli, yokuş aşağı oldugu daha önce gittiginiz bir yolda, daha ulaşıma baslamadan beynimizde canlanmaktadır. Alternatif ana arterlerden olmayan, trafiğin hic kullanmadığı ulaşım bisiklette her zaman aklınızın ucundadır ve en ehemniyetlisidir, zamanla bu şekilde düşünerek yol görmeyi ve hatırlamayı öğretir.

Size sundugumuz alternatif ulaşım arabadan ucuzdur. Arabanızın bir yillik kaskosu ile Tikit'inizi rahatlikla albilirsiniz. Bu kisiye ozel bisikletler alisveris merkezinde cocugünüza aldiginiz bisikletten farklidir. Bu gercek bir ulaşım makinasidir, Sadece yüksek basınç lastikleri 150 YTL dir. Paketlenebilir ve Katlanır Performans ancak yüksek kaliteli malzeme ile sağlanabilmektedir. Biz Bike Friday Turkiye olarak, ofis giderlerimizi dusurmek, internet satis ve iletişim,  ve kisiye ozel randevuleşerek hizmet vermek kaydı ile size Avrupa fiyatlarından ucuz, Amerika fiyatları ile aynı (internet  $ fiyati + uçak ile getirme + gumruk + KDV) bisikleti sundukki 

Arabanızı şehirde park edin, sırt çantanızı ve TIKIT inizi  alın, tüm günü aktif şekilde geçirin, toplu taşıma araclarından bisikletiniz ile yararlanın, yanınızdan TIKIT'inizi ayırmayın, petrolu az kullanın, daha yaşanır dünya ve ülkeniz için elinden geleni yapabilmis olun.

Sağlık, manevi ve maddi kazanclarınız en kısa sürede TIKIT'e olan yatırımınızın size fayda olarak geri dönüşünü sağlayacaktır.

Sağlık ve Dostuluk için
Bike Friday Turkiye

 
Tikit T / kolay
10 sn de katlanır.
990 Euro / 8 vitesli bu model stoğumuzda mevcuttur.
Küçük, Orta, Büyük boylarının hangisi sizin icin uygun olduğunu anlamak ve

Test sürüsü için arayınız.
533 - 736 - 7746
Aydın Öztekin
 
Amacımız
Arabanı şehirde park et, sırt cantanı ve TIKIT ini al,
Tüm günü aktif şekilde geçir, yanından bisikletini ayırma,
Petrolu az kullan, kendi enerjini yak, şişmanlama
Daha yaşanır yesil bir dünya ve ulken için elinden geleni yap.
Petrol bağımlılığına dur de... ..
Artık spor salonun açık hava, sosyal iletişim alanın yolunun üzeri....
Lider kendinsin....  Yolunu Sen Seç.....

Tüm metni okumak için buraya tıklayınız.
 

 

 

 


   
   
Her hakkı saklıdır © 2008. Bike Friday Turkey.